Kolekcja Madras

Wykorzystywanie skór do produkcji mebli ma długą tradycję i mimo, iż przez wiele lat używano skóry pozyskiwanej z rozmaitych zwierząt, to obecnie praktycznie tylko skóry bydlęce są wykorzystywane na skalę przemysłową. Niewątpliwą zaletą skór jest ich wybitnie niepowtarzalny charakter – każdy błam (pojedyncza skóra) jest inny i świadczy o naturalnym pochodzeniu. Także wyjątkowe walory użytkowe czynią z nich pożądany materiał tapicerski.

Surowa skóra po zdjęciu ze zwierzęcia trafia do garbarni. Garbowanie oznacza utrwalenie skór w taki sposób, aby nie poddawały się już naturalnym procesom gnilnym. W skrócie polega na związaniu włókien skóry (kolagenu) przez garbnik. Garbowanie przygotowuje skóry do kolejnego procesu – wykańczania. Wykańczanie jest ogólnym pojęciem określającym procesy mające doprowadzić skórę do stanu końcowego – gotowego do użycia.

Średnia grubość skóry po garbowaniu to ok. 5 mm. Skóry meblowe mają zwykle od 0,9 do 1,1 mm (70%) lub 1,2 – 1,6 mm – zależy to od gatunku skóry, który ma zostać otrzymany (wykonuje się wstępną selekcję pod kątem wielkości błamów i ich uszkodzeń). Pożądaną grubość uzyskuje się dzięki rozdwojeniu (czasem także roztrojeniu) skóry w trakcie którego otrzymuje się „dwoinę” – dolną część powstałą po rozcięciu. Dwoinę także wykańcza się dalej podobnie jak skórę licową i wykorzystuje w produkcji mebli. Ze względu na to jednak, iż włókna skóry w dwoinie są luźniejsze niż w skórze licowej nie jest ona tak odporna na rozerwanie i zniszczenie, dlatego wykorzystuje się ją na obicia boków i tyłów mebli.

Kolejnymi procesami są korygowanie, przebarwianie i natłuszczanie. Korygowanie jest niezbędne, jeśli lico skóry posiada uszkodzenia, które nie są pożądane przez klienta. Polega na zeszlifowniu uszkodzonej warstwy wierzchniej i wyrównaniu ewentualnych ubytków. Następnie przebarwia się skórę aby zbliżyć kolor w masie do koloru, który będzie na jej powierzchni. Tak więc skóry które mają być np. żółte przebarwia się w jasnożółtym kolorze. Na lico przebarwionej skóry w danym kolorze można nakładać szeroką gamę kolorów pochodnych (od jasnych do ciemnych). Skóry przebarwione (crusty) są następnie suszone i poddaje się je działaniu preparatów zmiękczających. Tak przygotowane są barwione powierzchniowo (proces ten to lakierowanie ciśnieniowe) i, jeśli były uprzednio korygowane, tłoczy się nową strukturę – tzw. rys lica, który może być dowolny np. o strukturze skóry krokodyla. Jeśli finalnym wyrobem ma być nubuck, lico jest szlifowane w różnych kierunkach, co daje efekt delikatnego włosia na powierzchni. Teraz pozostaje pakowanie i wysyłka do fabryki meblowej, gdzie skóra zostanie rozcięta według szablonu i wykonane zostanie pokrycie mebla.

Oprócz wymienionej już na początku niepowtarzalności ze względu na naturalne pochodzenie (każda skóra jest inna), najważniejszą chyba zaletą w naszych czasach jest to, że jest przyjazna dla najbardziej wrażliwych z nas: osób z alergiami. Skóra nie pozwala na penetrację alergenów znajdujących się w kurzu (także zwierzęcych), nie pochłania także dymu papierosowego. Skóra ma zdolność adaptacji do warunków otoczenia: utrzymuje temperaturę przeważającą w otoczeniu, dlatego będzie wydawała się nam chłodna w pokoju o temp. 20°C, ale po chwili uzyska miejscowo temperaturę naszego ciała (ale nie wyższą jak w przypadku skaju). Także dostosowywanie wilgotności jest jej zaletą – potrafi pochłonąć, a następnie oddać wilgoć do 25% swojej wagi, co czyni ją swoistym regulatorem wilgotności w pomieszczeniu.

Dopuszcza się występowanie różnic odcieni pomiędzy poszczególnymi partiami produkcyjnymi.

Instrukcja czyszczenia

Skóra jest łatwa do czyszczenia - w większości wypadków wystarczy tylko wytrzeć ją wilgotną ściereczką bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych, jednocześnie trwałość mechaniczna skóry jest powszechnie znana, a odpowiednia dbałość pozwala na zachowanie jej dobrego wyglądu przez wiele lat.
 • Grubość

  0,8-1,0mm
 • Odporność na zgięcia

  po 20 tys zgięć brak uszkodzeń
 • Ogniotrwałość

  Samogaś. bez podsyc. ognia
 • Średnia wielkość błamu

  ok. 4m.kw.

Udostępnij: